EN
TR
Sağlıklı Yaşamın Sırrı Ayurveda

Ayurveda, Hindistan’ın antik tıp yöntemlerini içeren alternatif bir tıp dalı olup, günümüzde milyonlarca insanın başvurduğu bir sağlık sistemidir. Kelime anlamı Sankritçe’de yaşam bilgisi olan Ayurveda’nın ruhsal bilgilere dayandığı belirtilmektedir. Önleyici veya koruyucu tıp olarak da bilinen Ayurveda, Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanmaktadır.

Dünyanın en sofistike, güçlü zihin ve beden sağlığı sistemlerinden biri olan Ayurveda, eski Hindistan bilginleri tarafından geliştirilmiştir. İnsanın sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bilgileri içeren Ayurveda, insanların beşeri yeteneklerinin üst sınırını gerçekleştirmelerine yardımcı olmaya çalışmaktadır. Ayurvedik tıbba göre; insan vücudundaki denge, hastalıkların önüne geçer veya gelişen hastalıkları tedavi eder. Kişinin ideal bünye tipini tespit eden Ayurveda, dengesizliklerin kaynağını belirlemeye çalışır ve dengesizlik oluşturan belirtilerin kaynağını bularak, dengenin tekrar sağlanmasını içeren öneriler sunar.

Ayurveda 3 temel dosha ilkesine dayanmaktadır. Doshalar vücutta farklı fonksiyonları yöneten ve her insanda farklı dengelerde bulunan enerjilerdir. Her insan evrende bulunan beş temel maddeden oluşur. Boşluk, hava, ateşi su ve toprak… Bunlarda Vata, Pitta ve Kapha adı verilen 3 farklı doshayı oluştururlar. Vata boşluk ve hava, pitta ateş ve su, kapha ise su ve topraktan oluşur. Her insan bu 3 doshanın kendine özgü bir karışımından oluşur ama genellikle bu doshalardan biri daha baskın olur. Her dosha farklı vücut fonksiyonlarını kontrol eder. Ayurvedik tıpta bu üç dosha arasındaki dengesizliklerin hastalıklara neden olduğuna inanılır.

Ayurveda’da her birey eşsizsizdir ve herkes için işe yarayacak tek bir beslenme veya yaşam tarzını diretmez. Sağlığın anahtarı hastalıklardan korunmaktadır. Fiziksel vr ruhsal sağlığı korumak için kişiye özel tavsiyelere ve yol göstermeye dayalıdır. Beslenme ve yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ilaçlardan daha önemli görülür. Hastalıkları önlemeyi ve beslenme, aromaterapi, vitamin ve minerak takviyeleri, detoks, masaj, yoga ve meditasyon ile tedaviyi öne çıkarır. Araştırmalar yoga ve meditasyonun astım, yüksek tansiyon ve artrit gibi hastalıklara karşı etkili olabileceğini göstermektedir.

Doshaların Özellikleri

Vata Dosha: Değişken, kuru, hafif, soğuk, ince, hareketli, hızlı ve serttir. Diğer doshalara liderlik edici ve genel olarak hastalıklara en çok yol açıcıdır. Vücutta enerji ve jareketi sağlar. Sinir sistemini yönlendirir. Vücuttaki bütün hareketleri kontrol eder. Nefes alıp verme, bağırsakların boşaltımı ve idrar yollarının faaliyetleri hep Vata Dosha tarafından yönetilir. Anormal çalıştığında veya arttığında sinirlilik, gerginlik, dinlenememe, yorgunluk, kuruluk, kabızlık, ağrı, gaz, üşüme ve kasların seyirmesi gibi durumlar ortaya çıkar.

Pitta Dosha: Sıcaklık, keskinlik, hafif yağlılık, sıvılık, ekşiliktir. Sindirimi kontrol eder, metabolizmayı yönetir. İştah, susuzluk, ısı dengesi, görme, cildin yapısı ve rengi, entelekt dengesi, hayattan aldığınız keyif, neşe ve eğlence Pitta Dosha tarafından yönetilir. Dengede olmazsa aşırı sıcak ve yanma hissi, cilt problemleri, ülser, kötü koku, direnç kaybı, görme problemleri, aşırı acıkma – susama, yüzde kızarıklık, kolay kızma hali, asabiyet, kızgınlık ve öfke oluşur.

Kapha Dosha: Yağlılık, ağırlık, yavaşlık, yumuşaklık, parlaklık, sağlamlık ve tatlılıktır. Vücutta dayanıklığı ve yapıyı oluşturur. Sağlamlık, ağırlık, direnme gücü ve canlılık verir. Nemlenmeyi ve yağlanmayı; tüm fizyolojinin ve eklemlerin bütünlüğünü sağlar. İyileşme gücü, bağışlama duygusu, cesaret, asalet ve şefkat verir. Anormal çalıştığında ağırlığa, şişmanlığa, aşırı yavaşlamaya, durağanlığa, depresyona, aşırı mukus sağlamaya, bütün alerjik durumlara, kaşınma ve aşırı uyku haline yol açar.

Ayurveda ve Ayurvedik Masajlar

Ayurvedik masaj türleri arasında Shirodhara, Shiroabhyanga ve anhyanga masajları önemli yer teşkil etmektedir. Bu masajlar, bütünleyici terapinin vazgeçilmez uygulaması olarak yer almaktadır.

Shirodhara Masajı: 5000 yıldan bu yana uyglanan ve antik dönemde de kral ve kraliçelere uygulanmasıyla bilinen bir masaj türüdür. Rahatlatıcı ve iyileştirici özelliği olan bu masaj uykunuzu düzenler, sinir sisteminizi güçlendirir, sizi olumsuz düşüncelerinizden arındırarak rahatlamanızı sağlar. Gerek fiziksel yorgunluk gerekse fizyolojik yorgunluk için adeta ilaç niteliğinde olan Shirodhara masajı 60 dakika sürmektedir. Ruhsal gerginliği vücuttan atmak için hazırlanmış benzersiz terapi olduğundan alın bölgesine uygulanmaktadır. Özellikle baş boyun ağrısı, uykusuzluk, gerginlik, tutulmalar gibi sorunların giderilmesinde etkindir. Saçı ve saç derisini besleyici etkisi nedeni ile de saçın güçlenmesi ve sağlığını kazanmasında çok faydalıdır.

Abhyanga Masajı: Ayurvedik tüm vücut masaj türüdür. Öncelikle vücuda ılık yağların, susam, hardal, zeytin, kokonat gibi taşıyıcı yağların ısıtılarak dökülmesiyle başlayan bir masaj türüdür. Ayurvedik masajların en temelidir. Ilık yağ ile gözenekler açılır ve yağın vücuda alımı kolaylaşır, dokulardaki toksinlerin çözülmesi sağlanarak vücuttaki toksin atılımına yardımcı olunur. Ritmik sıcak yağ masajı olan Abhyanga için mevsimine ve kişinin ihtiyaçlarına göre dikkatli bir şekilde seçilen bitkisel yağların karışımları kullanılır. Abhyanga sinir sistemi üzerinde derin bir gelişme ve rahatlama sağlar, bu da zihinsel ve bedensel iyileşmenin ilk adımı olarak tanımlanabilir. Abhyanga masajının cildi güzelleştirme, kasları belirginleştirme ve uyku kalitesini arttırma gibi olumlu etkileri de vardır. Ayrıca zihinsel ve fiziksel yorgunlukta azalma, gün boyu artmış enerji, azalan stres, eklemlerin rahatlaması, iştahta iyileşme, iç organların uyarılması, kan dolaşımının artması, sinirlerin yatışması, toksinlerin atılmasını, daha derin ve kaliteli uyku gibi faydaları da vardır.

Shiroabhyanga Masajı: Shirodhara ve Abhyanga kombinasyonu ile beden, ruh ve zihin bütünlüğünü kişiye yeniden kazandıran tarihi oldukça eski olan Ayurvedik terapi yöntemidir. Hindistan’dan ortaya çıkan ve bugün tüm dünyada uygulanan Ayurvedik yaşam çizgisi içerisinde geleneksel bir masal uygulamasıdır. Shiroabhyanga Ayurvedik masaj; bu bütünsel tedavi sisteminin sadece bir kısmıdır. Bu tedavide kişinin Ayurvedik vücut tipi belirlenerek, buna göre bitkisel yağlar kullanılır. Özel susam yağı bazlı esansiyel karışımlı ılık, bitkisel doğal şifalı yağlar kullanılarak, ritmik hareketler ile baş, omuz, karın ve bacak bölgesine 80 dakika süresince uygulanır. Beş duyuyu besleyen bakımda çoğu baş bölgesinde bulunan marma noktalarına odaklanılmaktadır. Baş ağrısı, uykusuzluk, depresyon gibi insan hayatını olumsuz etkileyen doğal bir çözüm tekniğidir. Damarlar ve lenf sistemindeki kirli kanın temizlenmesinde etkilidir. Özellikle ödem, yorgunluk, dolaşım sorunları ve toksinlerden arınmak için önemlidir.

Akra Magazin Ayurveda Slider
Akra Magazin Ayurveda Card
Sağlıklı Yaşamın Sırrı Ayurveda

Ayurveda, Hindistan’ın antik tıp yöntemlerini içeren alternatif bir tıp dalı olup, günümüzde milyonlarca insanın başvurduğu bir sağlık sistemidir.

Keşfet
Akra Magazin Pilates Card
Son Yılların Egzersiz Trendi: Reformer Pilates

Reformer’ın ilk temelleri Joseph Pilates’in I. Dünya Savaşı döneminde yaralı askerleri yataklarında tedavi etmeye başlamasıyla birlikte atılmıştı.

Keşfet
Akra Magazin Fitness Card
Personal Traıner İle Hedeflerinize Daha Yakınsınız

Yazın yaklaşması eminiz ki birçoğumuza spor salonlarını hatırlatıyor. Ama yine birçoğumuz hevesle koyduğu spora gitme hedefini birkaç hafta içerisinde kaybediyor.

Keşfet
Akra Magazin Saglik Slider
Egzersize Başlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Egzersiz yapmanın da kuralı olur mu demeyin. Yapacağınız her tür sporun vücudunuza faydalı olabilmesi ve istemediğiniz kötü sonuçlara yol açmaması için bu ipuçlarını iyi bilmenizde fayda var.

Keşfet
REZERVASYON
 • Akra Hotels Akra Talks Oya Basar Card
  Akra
  Ocak 20, 2022 — Ocak 20, 2022
  Oya Başar
  Keşfet
 • Akra Hotels Etkinlikler Akra Talks Ataol Behramoğlu Card
  Akra
  Aralık 04, 2021 — Aralık 04, 2021
  Ataol Behramoğlu
  Keşfet
 • Akra Hotels Akra Talks Ali Poyrazoglu Card
  Akra
  Temmuz 09, 2021 — Temmuz 09, 2021
  Ali Poyrazoğlu
  Keşfet
 • Akra Hotels Sehir Manzarali Oda Slider Card
  Akra
  Deluxe Şehir Manzaralı Oda
  26 - 30 m² arası genişlikte ayrıcalıklı bir dünya sunan Deluxe odalarda, maksimum 3 kişi konaklayabilirsiniz.
  Keşfet
 • Akra Hotels Deluxe City Wiew Mainpage Card
  Akra
  Deluxe Deniz Manzaralı Oda
  Akdeniz’in masmavi manzarasına uyanacağınız kusursuz bir konaklama deneyimi sizi bekliyor.
  Keşfet
 • Akra Hotels Balayi Oda Slider Card
  Akra
  Deniz Manzaralı Balayı Odası
  Akdeniz’in benzersiz manzarasını doyasıya yaşayacağınız, ayrıcalıklı bir balayı deneyimine hazır olun.
  Keşfet
 • Akra Hotels Corner Deluxe Room Mainpage Card
  Akra
  Corner Deluxe Deniz Manzaralı Oda
  Şıklığı ve konforu, eşsiz deniz manzarası ile birleştiren odalarda, eksiksiz bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Grand Deluxe Deniz Manzarali Oda Mainpage Card
  Akra
  Grand Deluxe Deniz Manzaralı Oda
  Geniş kişisel alanlara sahip odalarda, her anından keyif alacağınız yepyeni anılar biriktirin.
  Keşfet
 • Akra Hotels Connection Room Slider Card
  Akra
  Deniz Manzaralı Bağlantılı Oda
  Size özel detaylarla dolu odalarda, geniş ve ferah bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Family Room Slider Card
  Akra
  Grand Aile Odası Deniz Manzaralı
  Geniş ve ferah alanlar sunan odalarda, aile boyu tatilin keyfini çıkarın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Mediterian Suit Slider Card
  Akra
  Mediterranean Süit
  Şık ve lüks detaylarla dolu süit odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Balayi Suit Card
  Akra
  Balayı Süit
  Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Antalya’nın kalbinde, ayrıcalıklı bir balayı deneyimi ile tanışın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Infinity Suit Slider Card
  Akra
  Infinity Süit
  Lüks detaylarla tasarlanan süit odada, geniş ve ferah bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Ocean Suite Card
  Akra
  Ocean Süit
  Beklentilerin üzerinde bir konaklama deneyimi yaşatan süit odada, keyifli ayrıcalıklar sizi bekliyor.
  Keşfet
 • Akra Hotels Panorama Suit Card
  Akra
  Panorama Süit
  Geniş ve ferah kişisel alanlar sunan süit odada, büyüleyici bir Akdeniz deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra V Hotels V Casual Deniz Manzarali Oda Card
  Akra V
  V Casual Deniz Manzaralı Oda
  Size özel detaylarla dolu odalarda, geniş ve ferah bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra V Hotels V Casual Sehir Manzarali Oda Card
  Akra V
  V Casual Şehir Manzaralı Oda
  Konforu, kaliteyi ve şıklığı birleştiren odalarda, ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra V Hotels V Casual Balkonlu Suit Slider Card
  Akra V
  V Casual Balkonlu Süit Deniz Manzaralı
  Akdeniz’in masmavi manzarasına uyanacağınız kusursuz bir konaklama deneyimi sizi bekliyor.
  Keşfet
 • Akra Kemer Jakuzili Suit Slidercard
  Akra Kemer
  Jakuzili Deluxe Süit
  Şık ve lüks detaylarla dolu süit odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Kemer Penthouse Suit Card
  Akra Kemer
  Penthouse Süit
  Ayrıcalıklı detaylarla dekore edilen süit odada, farklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Kemer Direct Oda Cardd
  Akra Kemer
  Deluxe Direkt Deniz Manzaralı Oda
  Konforu, kaliteyi ve şıklığı birleştiren deluxe odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Kemer Superior Oda Cardd
  Akra Kemer
  Superior Oda
  Şık ve konforlu superior odalarda keyifli bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Ozel Havuzlu Yetiskin Suit (3) Card
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori
  Özel Havuzlu Yetişkin Süit
  Şık ve özel detaylarla dolu süit odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Corner Suit (4) Card
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori
  Corner Süit
  Geniş ve ferah alanlar sunan süit odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Jakuzili Yetişkin Standart Oda (1) Card
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori
  Jakuzili Yetişkin Standart Oda
  Lüks detaylarla tasarlanan odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Yetişkin Standart Oda (1) Card
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori
  Yetişkin Standart Oda
  Konforu, kaliteyi ve şıklığı birleştiren odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Swim Up Yetişkin Oda (3) Card
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori
  Swim Up Yetişkin Oda
  Masmavi bir havuza açılan odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Standart Double 4 Oda (1) Card
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori
  Standart Oda (4 Kişilik)
  Geniş kişisel alanlara sahip odalarda ayrıcalıklı ve şık bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Standart Superior Oda (1) Card
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori
  Standart Superior Oda
  Şık ve özel detaylarla dolu odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Swim Up Ara Kapili Aile Odasi Card
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori
  Swim Up Aile Odası (Ara Kapılı)
  Havuza açılan özel bir konaklama deneyimi sunan odalarda aile boyu tatilin keyfini çıkarın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Jakuzili İki Yatak Odalı Aile Odası (1) Card
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori
  Jakuzili İki Yatak Odalı Aile Odası
  Geniş ve ferah alanlar sunan odalarda aile boyu tatilin keyfini çıkarın.
  Keşfet
 • Akra Hotels İki Yatak Odalı Aile Odası (2) Card
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori
  İki Yatak Odalı Aile Odası
  Geniş kişisel alanlara sahip odalarda aile boyu tatilin keyfini çıkarın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Swim Up İki Yatak Odalı Aile Odası Card
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori
  Swim Up İki Yatak Odalı Aile Odası
  Havuza açılan özel bir konaklama deneyimi sunan odalarda aile boyu tatilin keyfini çıkarın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Swim Up 4 Kisilik Standart Oda (1) Card
  Akra Fethiye Tui Blue Sensatori
  Swim Up 4 Kişilik Standart Oda
  Masmavi bir havuza açılan odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Karma Standart Oda (1) Card
  Akra Fethiye Tui Blue Sensatori
  Karma Standart Oda
  Şık ve modern detaylarla dolu odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Karma 4 Kisilik Standart Oda (1) Card
  Akra Fethiye Tui Blue Sensatori
  Karma 4 Kişilik Standart Oda
  İnce detaylarla tasarlanan odalarda keyifli bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Karma Swim Up Standart Oda (1) Card
  Akra Fethiye Tui Blue Sensatori
  Karma Swim Up Standart Oda
  Masmavi bir havuza açılan odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Superior Aile Odasi (2) Card
  Akra Fethiye Tui Blue Sensatori
  Superior Aile Odası
  Şık ve modern detaylarla dolu odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Kismi Deniz Manzarali Aile Odasi (1) Card
  Akra Fethiye Tui Blue Sensatori
  Kısmi Deniz Manzaralı Aile Odası
  Aileniz için özel detaylarla dolu odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Superior Swim Up Aile Odasi (2) Card
  Akra Fethiye Tui Blue Sensatori
  Superior Swim Up Aile Odası
  Konforu, kaliteyi ve şıklığı birleştiren odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Yetiskin Standart Oda (1) Card
  Akra Fethiye Tui Blue Sensatori
  Yetişkin Standart Oda
  Konforu, kaliteyi ve şıklığı birleştiren odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Superior Double Swim Up Oda (6)Card
  Akra Fethiye The Residence Tui Blue Sensatori
  Superior Double Swim Up Oda
  Şık ve modern detaylarla dolu odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Superior Double Oda (1)Card
  Akra Fethiye The Residence Tui Blue Sensatori
  Superior Double Oda
  Şık ve modern detaylarla dolu odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Jakuzili Penthouse Suit (5)Card
  Akra Fethiye The Residence Tui Blue Sensatori
  Jakuzili Penthouse Süit
  Lüks detaylarla tasarlanan süit odalarda ayrıcalıklı bir dünyanın kapılarını ayarlayın.
  Keşfet
 • Akra Hotels Superior Junior Suite (4) Card
  Akra Fethiye The Residence Tui Blue Sensatori
  Superior Junior Süit
  Rahat ve geniş alanlar sunan süit odalarda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi sizi bekliyor.
  Keşfet
 • Akra Hotels Jakuzili Lake House Suit (3)Card
  Akra Fethiye The Residence Tui Blue Sensatori
  Jakuzili Lake House Süit
  Geniş kişisel alanlara sahip odalarda ayrıcalıklı ve şık bir konaklama deneyimi yaşayın.
  Keşfet
Rezervasyon
Oda
1
Yetişkin
2
Çocuk
0